Bezpečnosť na prvom mieste

Kone sú nádherné a veľmi vďačné zvieratá. Nezáleží na tom či, máte vlastného koňa, či si ho prenajímate alebo si iba prídete občas zajazdiť. Kone si jednoducho obľúbi každý. No nie každý vie ako sa pri koňoch správať. Aj keď sú tieto zvieratá krásne, hravé a priateľské sú to stále tvory niekoľkonásobne vyššie, ťažšie a nevyspytateľnejšie ako človek. Preto sme pre Vás spísali niekoľko hlavných zásad, ktoré je dôležité pri práci s koňmi dodržiavať, či už ste začiatočník alebo profesionál.

    oddelovac textu
  1. Myslite dopredu – skôr než uzdu koňa zoberiete do rúk musíte vedieť presne čo s ním mienite robiť. Chcete ho ísť uviazať na konkrétne miesto? Chcete s ním ísť na jazdiareň? Chcete sa s ním poprechádzať vonku? Jednoducho s koňom nikdy nezaháľame v strede stajne ani nepostávame na chodníku kde sa môžu nachádzať iné kone. Kôň by mohol byť netrpezlivý alebo zmätený a to by mohlo viesť k nehodám.

  2. Kráčame s odstupom – koňa vedieme na uzde s odstupom tak, aby nám neublížil napríklad stúpnutím na nohu. Tieto zvieratá môžu mať viac ako 500kg a noha by mu určite nebola žiadnou prekážkou.

  3. Uzdu držíme pevne, ale bezpečne – Je dôležité mať vždy na pamäti ako ľahko sa môže kôň splašiť a preto si vôdzku nikdy neobmotávame okolo ruky, nezapletáme do nej prsty a už vôbec si ju nijakým spôsobom nepripevňujeme k telu. Stačí zašumenie v kríku, hluk motorky v diaľke alebo buchnutie dverami a kôň už cvála ako sa mu zachce. Ak uzdu držíme pevne môžeme zviera udržať a upokojiť, v opačnom prípade sa nám vyšmykne a ujde, ale ruku budeme mať celú.

  4. Poza chrbát koňa – Nie vždy sa tomu vieme vyhnúť. Skôr či neskôr musíme obísť koňa okolo zadných nôh, ale vždy treba byť význačne opatrný. Snažíme sa prejsť čo najďalej od zvieraťa a nerobiť žiadne prudké pohyby alebo hlučné zvuky. Aj slabé kopnutie môže viesť k vážnym zranieniam.

  5. Za koňom sa neplížime – Pred uchytením a narábaním s koňom koňa vždy oslovíme a hovoríme na neho tak, aby kôň vedel, kde sa nachádzame a predovšetkým tak, aby si nás všimol. To neznamená, že na kone vrieskame, skôr sa snažíme koňa neprekvapiť, aby sa nezľakol a neublížil nám.

  6. Únikový východ – Koňovi nesmieme nikdy dôverovať na toľko, že sa ním necháme úplne odrezať. To znamená či už je to v stajni, v boxe alebo pri kríkoch či stromoch, vždy s koňom narábame tak, aby sme sa prípadne vedeli od koňa dostať čo najďalej. Najmä v boxoch nesmieme nechať koňa, aby nás pritlačil ku stene. Vždy s ním narábame tak, aby sme mali dvere boxu za chrbtom.